3. dan na Prolećnom Vivaldi CEO forumu

3. dan na Prolećnom Vivaldi CEO forumu u znaku:

obrazovanja, medija i kulture

Još jedan zanimljiv i programski ispunjen dan na Prolećnom Vivaldi CEO forumu je za nama. Osunčani prolećnim suncem i  inspirisani prirodnim ambijentom Mokre Gore, svi posetioci foruma aktivno učestvuju u kreiranju sadržaja panela i predavanja.

Panel 4: Funkcionalno znanje

Učesnici panela Srđan Ognjanović direktor Matematičke gimnazije, Radivoje Mitrović dekan Mašinskog fakulteta i Olivera Todorović rukovodilac Centra za profesionalni razvoj zaposlenih su uz moderaciju Srđana Janićijevića osnivača i direktora MŠM, pokušali da dođu do odgovora na dilemu da li je obrazovanje u Srbiji bolje ili lošije danas nego pre 25 godina. Na samom početku panela je konstatovano da današnje obrazovanje nije dobro, ali je odlično s obzirom kakva mu je šteta nanošena u protekle 3 decenije. Pošto su izdvajanja iz budžeta za obrazovanje i nauku minimalna, ne čudi činjenica da je prošle godine u Srbiji prijavljeno samo 26 patenata, i tu svaka priča o funkcionalnom obrazovanju dolazi u pitanje. Sa druge strane, uzimajući u obzir sve relevantne parametre (broj stanovnika, teritoriju, BDP i sl.) mladi ljudi iz Srbije su među najtalentovanijim u svetu. Zapaženo je i da iako su na dalekom istoku učenici vredniji i motivisaniji, ipak najveći broj inovacija dolazi sa Zapada. Učenici iz Južne Koreje i naročito Kine obrazovanje vide kao mogućnost za beg iz siromaštva, pa i nečudi njihova veća motivacija. Na kraju, kao funkcionalno obrazovanog pojednica, panelisti su definisali onoga ko ima razvijenu logiku, razume fenomene i duh vremena u kom živi i okružuje se najboljim i najuspešnijim ljudima. Osnovno je da zna da primenjue stečeno obrazovanje na svrsishodan način.

Panel 5: Mediji i kultura

Izuzetno posećen i dinamičan panel na kojem je publika učestvovala od samog početka. Moderator panela Veljko Lalić, glavni i odgovorni urednik Nedeljnika nije imao težak posao da nameće i vodi diskusiju jer je tema i inicijativa bilo više nego dovoljno za 2 sata koliko je panel trajao. Primećeno je da naši mediji idu u pravcu britanskih tj. strogih podela, političkih i vrednosnih, ali da nažalost srpsko društvo za to još nije spremno, što i izaziva skoro svakodnevne medijske potrese, afere i sukobe. Olja Bećković novinarka NIN-a je zaključila da situacija u medijima nikad nije bila gora, ali i da ljudi sve više beže od medija i uključivanja u političke i društvene probleme, medije tretiraju kao otrov. Mediji bi trebalo da pokreću dijalog, i da forsiraju istinite vesti a ne lažnu podelu na dobre i loše vesti. Internet je prividno demokratizovao medijsku ponudu, a u stvari korisnici dolaze po potvrdu sopstvenog mišljenja. Kao najveći problem sa kojim se srpsko i globalno društvo suočava je kriza autoriteta znanja. Kulturolog Zorica Tomić navodi  da kriza autoriteta znanja predstavlja strukturu i dominantnu performansu nove ,,news age” kulture.