Dnevnik u vreme Korone #5

Dnevnik u vreme Korone #5

Autorka: Svetlana Bunčić, menadžer za odnose sa zainteresovanim stranama, Naftna industrija Srbije; MEMBA alumni 2017.

Nedelja 22. mart 2020.

Nedelja veče. Nestaju dani. Vikend je devalvirao.

Decenijama čovečanstvo nehajno zatura beleške spoznaja do kojih je kroz vekove došlo teškom mukom i kroz velike patnje. Odavno nema sigurnih kota. Pohlepom raspiren relativizam uzima danak. Šta god da intimno veruju i kakav god post da bi podelili na društvenoj mreži, ljudi bi prali ruke, stavili bi masku, ne bi izašli iz kuće onoliko dugo koliko je potrebno, uzeli bi lek, primili bi vakcinu, kada bi imali poverenje. Kada bi bili sigurni. Da je preostalo integriteta i stvarnog autoriteta.

U zemljama pogođenim pandemijom raspuštene škole i fakulteti. Uči se na daljinu. Ograničena kretanja, uvedena vanredna stanja. Ljudi pustoše radnje. Amerikanci kupuju oružje. Gradonačelnik Njujorka poziva Trampa da pomogne svom gradu. Imaju 15.000 zaraženih. Sitne tenzije u radnjama na obodu Londona. Angela Markel u karantinu. U Italiji i Španiji teško. U Zagrebu snažan zemljotres.

three person pointing the silver laptop computer

Ose koordinatnog sistema moraju na novo baždarenje.

Virus 2019-nCoV, izolovan 8.12.2019. u Vuhanu u Kini, pripada porodici betakoronovirusa, koji poreklo vode iz određenih životinjskih vrsta, pre svega, slepih miševa. Tim francusko-kanadskih naučnika otkrio je da ovaj virus u svom S-proteinu ima sekvencu koja podseća na humani protein furin koji se nalazi u epitelnim ćelijama pluća čoveka. To ovaj virus čini daleko patogenijim od njegovog srodnika SARS-Cov. Razlika je u četiri aminokiseline koje na datom mestu omogućavaju virusu da se tako brzo širi u populaciji i bude tako opasan. Ova vest nije imala zapaženo prisustvo. Čovečanstvu pažnju zauzima nekomfornost situacije.

Otac Draganovog kolege ima običnu upalu pluća. Vraćen je kući na lečenje.